pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

 

 

 

Serdecznie witamy. Jest 

  Strona główna Informacje Renowacja Galeria Jan Paweł II

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Strona główna

Historia Świątyni i Parafii

   
Nasz Patron
Złote Myśli
Biskup - zakonnik
Nabożeństwo
Modlitwa
   

Błogosławiony Wincenty Kadłubek

 

ZŁOTE MYŚLI

 

 

KSIĘGA PIERWSZA KSIĘGA DRUGA KSIĘGA TRZECIA KSIĘGA CZWARTA
 

 

Cokolwiek z natury szczególnie uderza, zwykło zwracać na siebie nienawistne oko. Lepiej doznawać uwielbienia w samotności, niż wzgardy w poufałem pożyciu... Szpetny niema powodu się lękać, by nie utracił uznania swej urody... Osłu lepiej smakuje oset niż sałata.

(37).

 

 

Przeciwnie i bez przerwy płynące prądy bez walki nie spoczną, ani lew z tygrysem długo sąsiadować nie będzie. Nie płyną bowiem w tym samym korycie strumienie, które w przeciwnym wirze jedna porywa siła.
Grak mówił, że czem jest ciało bez duszy, lampa bez światła, świat bez słońca, tem kraj bez króla... Grak dał prawo i ustawy, bo dawniej to się nazywało sprawiedliwością, co było korzystniejszem dla najmocniejszego.

(42).

 

 

Przeciwne jest męstwu tchórzostwo, siwiźnie szleństwo, gnuśności młodość, Bo ani to męstwo jeżeli trwożliwe, ani wiek podeszły, skoro trzpiotowaty, ani młodość, jeżeli gnuśna. Potrzeba szukać sposobności do okazania odwagi, jeżeli się sama nie nawinie. Nie godzi się o własnym bezpieczeństwie myśleć, gdzie dobro ogółu na niebezpieczeństwo jest narażone... Często smutek pogrzebowy pokonany bywa radością zwycięstwa.

(43).

 

 

Podziwiam w niewieście męską dzielność, jak w mężach stałość niezłomnej wierności. 

(46).

 

 

Źle nad innymi panuje, kto się nad sobą panować nie nauczył.. i nie godzien zaszczytu tryumfu nad kim żądze panują. 

(47).

 

 

Polaków ocenia się według dzielności ducha i wytrwałości ciała, nie według bogactw. 

(47).

 

 

Boć któż podziwia w głębi źródła, albo w dolinach cedry, ani ja uważam podziwienia godną cnotę w człowieku niskim... Wszystkich bowiem cnót matką jest pokora... Lecz temu się dziwię, że zwykło się ją u niskich częściej znajdować, niż nagradzać.

(51).

 

 

Najbujniejsza latorośl zniszczeje pod rozpętanemi nogami i nieczystemi koni. Winorośl to Polska. Wyuzdane konie to duma wasza, która was tylko plami, ilekroć macie przeciwne zachcenia... 

(52).

 

 

O Leszku pisze: “był tak hojnym, iż wolał przez szczodrobliwość doznać niedostatku, niż przez sknerstwo opływać w zbytkach”. Prędzej sam zniósł niedostatek, niżby miał potrzebującym odmówić pomocy lub zasłużonych nie wynagrodzić. Przy stole nie było wolno żądać lub wydawać więcej niż natura każe, niż mniej jak uczciwość wymaga. Więcej dbał o to, by się przymiotami ducha podobać niż ciała.

(55).

 

 

Gdy miał się ubrać po królewsku, pierwej ubrany w liche szaty, u stóp składał ubiór królewski. Potem odziany po królewsku, łachmany swoje kładł na podwyższonem miejscu. Król daleko ozdobniejszy w pokorze, niż okazały w purpurze. Trudno takiego mieć za człowieka, tem mniej za księcia, którego suknia a nie pokora odznacza.

(55).

 

 

Wiedz, że wtedy stoisz, gdy stojąc lękasz się upaść, gdy czynami na cnoty, cnotami na czyn zasługujesz. 

(56).

 

 

Wybieraj co wolisz? Niewolnikiem być czy wolnym? Własnym panem, czy sługą cudzym, raz szczęśliwym, czy zawsze nędznym?... Z roztropnej troskliwości o zdrowie krwi upuścić należy, bo i winorośl nie rozrośnie się swobodnie, jeśli się dobrych latorośli nie okrzesze, a niepotrzebnych nie poobcina (słowa podburzające Popiela wypowiada trucicielka). 

(59).

 

 

O Popielu, którego zjadły myszy (a słuchał baby...) powiada: Taką korzyść odnoszą mężowie, którzy w czepku chodzą, taki to owoc częstego obcowania z kobietami...

 

 
 
 

Rzymskokatolicka Parafia Katedralna, ul. Katedralna 1, 27-600 Sandomierz, tel. (015) 8327343, tel.fax (015) 6445698

           

copyright © jc Wszelkie prawa zastrzeżone