pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

 

 

 

Serdecznie witamy. Jest 

  Strona główna Informacje Renowacja Galeria Jan Paweł II

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Strona główna

Historia Świątyni i Parafii

Nasz Patron
Złote Myśli
   
   
Wprowadzenie
Powitanie przez Bpa
Homilia
Pozdrowienie końcowe
Wizyta w Katedrze
   
Homilia (MP3)
Podziękowanie (MP3)
   
   
   
 

Jan Paweł II

 

Sandomierz 12 czerwca 1999r.

 

 

Sandomierz przywitał Ojca Świętego piękną, słoneczną pogodą
i nieprzeliczonymi rzeszami pielgrzymów przybyłych z rozmaitych stron Polski oraz z zagranicy: m.in. z Ukrainy i Słowacji. Pierwsi z nich miejsca w sektorach zajmowali już w piątek w godzinach popołudniowych. Zdecydowanie wśród przybyłych wyróżniali się żołnierze, z którymi w sposób szczególny tutaj chciał się spotkać Papież.

Kiedy nad plac celebry dochodził warkot silnika wszyscy kierowali wzrok
ku leżącej po drugiej stronie Wisły Wielowsi (dzielnica Tarnobrzega), gdzie zlokalizowane zostało papieskie lądowisko. O godzinie 9.42 wylądował ten najważniejszy śmigłowiec i po kilku chwilach na ziemi sandomierskiej stanął Namiestnik Jezusa Chrystusa - Jan Paweł II.

 

Powitany został oklaskami i wiwatami zebranych, wśród których byli m.in. biskupi sandomierscy, minister obrony narodowej, wojewoda świętokrzyski i podkarpacki, marszałkowie sejmików wojewódzkich, generalicja, władze samorządowe Sandomierza i Tarnobrzega. Droga do ołtarza wiodła przez most na Wiśle i dalej między sektorami aż
pod sandomierską skarpę, gdzie u stóp Collegium Gostomianum (dawnego gimnazjum jezuickiego) zlokalizowano miejsce celebry.

O godzinie 10.30 rozpoczęła się Msza święta. Słowo powitalne w imieniu zebranych
i gospodarzy (diecezji sandomierskiej i diecezji polowej Wojska Polskiego) skierował do Gościa biskup sandomierski Wacław Świerzawski.

W homilii Ojciec Święty odniósł się zarówno do hasła całej pielgrzymki: Bóg jest Miłością, jak i do myśli, które towarzyszyły przygotowaniom do wizyty w Sandomierzu: Błogosławieni czystego serca oraz Potężni wiarą.

Po Mszy świętej Jan Paweł II udał się wraz z osobami towarzyszącymi na obiad przygotowany w domu biskupa sandomierskiego. Tam też odpoczywał do godziny 16.00.
W drodze na lądowisko nawiedził miejscową Bazyliką katedralną gdzie oczekiwały już na niego siostry zakonne. Po wyjściu zatrzymał się przy klerykach Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu i po chwili - wykorzystanej na zrobienie pamiątkowych zdjęć
- zajął miejsce w Papamobile.

Z tarnobrzeskiego lądowiska papieski śmigłowiec około godziny 16.30 skierował się do Zamościa.

 
tekst i zdjęcia pochodzą ze strony www.sandomierz.opoka.org.pl
   

Rzymskokatolicka Parafia Katedralna, ul. Katedralna 1, 27-600 Sandomierz, tel. (015) 8327343, tel.fax (015) 6445698

           

copyright © jc Wszelkie prawa zastrzeżone